23 Mayıs 2014 Cuma

İlker Çağatay AŞIK - Tanrı'yı Reddetmek Olası mı?

7 yorum:

 1. Yaklaşım olarak doğru bölümler var. Fakat doğruluğundan veya yanlışlığından emin olamadığın şeylere açıklama getirmen yargısız infazdır. Bilimin aciklayamadıg bir olguya hemen teslim olmak düşünmeyen insanların tercihidir, aynen sizde olduğu gibi. Atom ve atom altı parçacıkları, evreni, maddenin nasil oluştuğunu, dünyada ki yaşamın ilk dünyada mı oluştu yoksa ilk minareller veya bakteriler zaten evrende varmiydi varsayim yapmadan kesin olarak açıkla. Sonra tamam Tanrı yok diyebilirsin.

  YanıtlaSil
 2. Biraz fizik, biyokimya, evrimsel biyoloji okursanız, bu endişe ettiğiniz soruların oldukça tatmin edici ve neredeyse şüpheye yer bırakmayan cevapları olduğunu göreceksiniz.

  Burada uzun uzadıya cevap verebilmek için yeterli bir zamanım yok fakat, aşağıdaki linkleri yine de incelemeniz için veriyorum, mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum hepsine:

  http://www.youtube.com/watch?v=PaLgsHb8Mg4 - Büyük Patlama Kuramı ve Yaradılış - Kerem Cankoçak

  https://www.youtube.com/watch?v=bbOVBKHhlhs - Yoktan Var Olan Evren- Lawrence Krauss

  https://www.youtube.com/watch?v=QViWH6-C5AA - Bilim,Din,Tanrı Lawrence Krauss ve Richard Dawkins

  Bu da okumanızı fazlasıyla tavsiye ettiğim, olağanüstü makalelerden oluşan site:

  http://evrimagaci.org/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu linklerin kat kat fazlasını okuyorum araştırıyorum merak etmeyin. Benim beynimde oluşan cevaplar bu tip bilim araştırmalarının sonucunda oluşan yargılardır. O zaman size şunu sorabilirmiyim? Tanrının yokluğuna gönülden inanıyormusun? Inaniyorsan neden bilim adamlarının hergün araştırdıgı tanri var mi yok mu sorularini uzaktan takip ediyorsun?

   Sil
 3. Bu arada din olgusuna kökünden inanmayan birisiyim. Dinlerin neden oluştuğunu gayet iyi anlayabiliyorum. Insan beyni korku ile herşeyi üretir Tanrı kavramı ve din olgusuda korkudan oluşmuştur. Beyni daha fazla çalışan bazı kişilerde bu yoldan giderek menfaatleri gereği egemenlik ve mal sahibi olmuşlardır. (Bkz; 2014 Türkiye halki) Fakat yinede şunu sormak gerekir; yaratıcı varmı? Bilim insanları bile bu konuda şaşkındır. Yok denemez ama varda denemez. Kesin hüküm vermek için kanıt gerektirir. Bir çok bilim insani inanmayı seçer, bir kısmı da varsayım olan birşeye inanmanın gereği yoktur diyerek ateizmu seçer. Iste bu yanlıştır. Kesin diyebilecek kanıtlara ulaşamadıkca yok veya var dememeli varmış gibi araştırmalı, bu konuda çenemizi kapalı tutmalı ve dinlerin yanlış olduğunu yaymalıyız. Burdan hareketle kendi kendine düşünebilen insan sayısının artmasına yardimci olabiliriz.

  YanıtlaSil
 4. Ben de bu konuda ihtiyatlı gibi görünüp, elbette kesin yoktur demiyorum. Böyle bir tutum sergilemem zaten açıkçası pek bilimsel olmaz. Yüksek ihtimalle bir yaratıcı olmayabilir. Ama oldukça düşük bir ihtimal bir yaratıcı var olabilir, ama bunun bizi ilgilendireceğini pek zannetmiyorum. Kısacası konu, Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu sorunsalının ötesine geçmeli, bilimsel anlamda aşkınsal bir nitelik kazanmalı.

  İnsanlığın refahını gözetmekten, herhangi birinin yaşayacağı olası bir ıstırabı önlemekten daha önemli işe yarar ve akıllıca hiçbir şey olamaz. Bu yüzden amaç bilimsel düşünebilmeyi, bilimsel olabilmeyi insanlara kazandırmak olmalı. Bilim, işte tam da bu yüzden önemlidir. Çünkü bilim sayesinde yaşamımızı devam ettirebiliyoruz, daha iyi yaşayabiliyoruz.

  Bu açıdan baktığımızda bir yaratıcının olma ihtimali bizi bu anlamda pek ilgilendirmeyebilir. Bir yaratıcı varsa bile ne olmuş ki diye sorabiliriz. Çünkü, kendisini gizlemek için bunca çabaya giren ve öteye sıvışıp saklanan, hiçbir müdahalesi olmayan bir yaratıcı; mantıksal tutarlılık gereği gözardı edilmesi gereken bir detaydan ibaret olabilir. Bu yüzden mantıksal tutarlılığın değerine başvurmak zorundayız. Çünkü bir yaratıcı bile mantıksal tutarlığın dışına çıkamaz, veya çemberi kare yapamaz.

  İşte bu da bizi, bu dünyada akıllıca bir şekilde neleri yapmaya meyilli olmamız gerektiği konusunda oldukça mantıklı şeylere doğru götürüyor.

  YanıtlaSil
 5. Haklısın dünyada iyi yaşayabilmek için bilim şarttır. Din olgusundan sıfırlanıp insan olduğumuzu ve birbirimizdeb farkımız olmadığını görüp bilime egilmeli ve araştırmalıyız. Şu kesinki biz bir elmanın günahını çekmek zorunda olan yaratıklar değiliz. Fakat ateizm konusunda kesin olarak yaratıcı yoktur denildiğinde kızıyorum. Bilimi takip edip içerisinde olmalıyız diyoruz ama kanıtlanmayan bir olguya kesin yok diyoruz ve ateist oluyoruz. Senin videonun ilk 30 saniyesinde " yok " diyorsun ama kesin bilmiyorsun. Hatta sana yukarda sorduğum soru bence çok manidar; eğer yok diyorsan bir taraftanda olabilir diye neden bilim araştırmalarını takip ediyorsun? Yok diyerek köşene çekilip öyle yaşamalısın o zaman! Fakat gördüğüm kadarıyla araştırmacı birisin ve zekisin. Iste bu yüzden soyut olan bir kavramı somut olana dek savunmaya çalışma. Yanlış bilgilendirmiş olursun. Sen geleceği parlak ve efendi birisin gördüğüm kadarıyla. Lütfen ateizmi savunmayın. Bilim bile günden güne kendini yenileyip cok şaşırtıcı olaylara denk geliyor. Örneğin senin linklerden bir tanesinde galaksimizin 700 yıl öncesine kadar tüm evrenin bu kadar olduğunu savunmasi ve hubble teleskopu sayesinde milyarlarca gezegenin olduğunu ve biliminde bazen yanilabildigini görüyoruz. Ben şöyle düşünüyorum; Biz ne olabileceği tam olarak bilinmeyen bilimsel bir çorbayiz ve bir evin arka bahçesinde bir sera gibiyiz. Gereken şartlar oluştuğu için yok olup yeniden var olabiliyoruz . Hiçbir şey kaybolmuyor evrende. Tekrarlardan ibaretiz. Ayrıca birçok evrende olabilir. Hatta bizim programcılarımız birden fazlada olabilir. Diğer bir konuda enerjisel ve taşınabilir görünmeyen evrendir. Bunu daha detaylı konuşuruz sonra. Örneğin ben beyindeki bilgilerinde evrende kaybolmadıgını ve taşınabilir olduğunu düşünüyorum. Bir ara girelim bu konuya. Sana kolay gelsin. Bende müzisyenim bu arada.

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir yorum. Facebook'tan eklerseniz, oradan daha detaylı sohnetlere tutulabiliriz, iyi günler:

  https://www.facebook.com/ilkercagatayasik

  YanıtlaSil